
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 3.3 µF |
| Voltage Rating (DC) | 4 V |
| Tolerance | 20 % |
| Length | 990.6 µm |
| Width | 508 µm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X6S |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Composition(Kit Type) | Ceramic |
| Height | 500 µm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 4 V |
| Thickness | 558.8 µm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Weight | 33.991078 mg |
| Dielectric Material | Ceramic |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 year ago) |
| Schedule B | 8532240020 |
Stock: 7140
Distributors
pcbx
Unit Price$0.21886
Ext.Price$0.21886
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.21886 | $0.21886 |
| 10 | $0.09490 | $0.94900 |
| 50 | $0.08853 | $4.42650 |
| 100 | $0.08259 | $8.25900 |
| 500 | $0.06635 | $33.17500 |
| 1000 | $0.03941 | $39.41000 |
| 3000 | $0.03921 | $117.63000 |
| 5000 | $0.03901 | $195.05000 |
| 10000 | $0.03881 | $388.10000 |
